به گزارش پیام ساوه آنلاین ، روح الله عالم زاده از فعالان رسانه ای ، در نامه ای سرگشاده خطاب به فرماندار ضمن هشدار نسبت به افزایش زمین خواری های قانونی در شهرستان ساوه ، خواستار برخورد جدی با این نوع از زمین خواری ها شد .

 

بسم الله الرحمن الرحیم

برادر گرامی جناب آقای میرزایی

معاون محترم استاندار و فرماندار شهرستان ساوه

با اهداء سلام تحیات ؛ همانطور که می دانید مواردی از واگذاری اراضی ملی در شهرستان ساوه ، زمینه « زمین خواری های قانونی » را فراهم آورده است که اگر امروز چاره ای برای آن اندیشیده نشود ، در آینده ای نه چندان دور خسران عظیم و جبران ناپذیری متوجه منافع مردم خواهد شد ، مع الوصف از آنجا که جناب عالی به این امور حساسیت بالایی دارید ، لازم است ذهن آن جناب را به نکات زیر معطوف کنم :

۱- این سئوال مهم ، مطرح است که اساسا واگذاری های صورت گرفته بر چه اساسی است ؟ آیا کسانی که به انحاء مختلف از اراضی دولتی بهره مند می شوند ، افرادی عامّی هستند ، یا نورچشمی ها و سفارش شده ها ؟ آیا اگر یک جوان مشتاق تولید و اشتغال که به هیچ ذی نفوذی وصل نیست ، طرحی ارائه کند ، از اراضی دولتی بهره مند خواهد شد و یا اینکه باید دستش به دامان صاحب منصبی برسد و یا مرقومه شریفه عمرو و زید را در دست داشته باشد ؟ علی ایّ حال ؛ مطلوب است دستور دهید تا این نکته اساسی تحت بررسی دقیق ، منصفانه و شجاعانه قرار گیرد .

۲- با عنایت به هزینه های هنگفت دولت برای ایجاد شهرک ها و نواحی صنعتی ، به چه علت عده ای  با توصیه و فشار این و آن ، متقاضی گرفتن اراضی دولتی آن هم خارج از شهرک ها و نواحی صنعتی می شوند ؟ آیا سفارش کنندگان نمی دانند که چنین واگذاری هایی که معمولا باید با صدور مجوز آب و سایر امتیازات همراه باشد ، در مورادی موجب زمین خواری های قانونی خواهد شد ؟

۳- از دستگاه های ذیربط سئوال کنید که آیا میزان واگذاری ها صورت گرفته و یا در دست اقدام – اگر چه ظواهر قانونی و کارشناسی دارد – مطابق طرح های ارائه شده صورت می گیرد و یا اینکه گاهی چند برابر نیاز فرد درخواست کننده ، زمین واگذار می کنند تا در آینده با توجه به نقص قوانین و ضعف نظارت ها ، مقادیری از واگذاری ها را با قیمت های کلان به فروش برسانند ، کما اینکه در بعضی پروژه های به ظاهر تفریحی و توریستی شاهد این اتفاق نا مبارک هستیم . به راستی ، چگونه است که دستگاه های ذیربط به جای آنکه مطابق با پیشرفت پروژه متقاضی زمین واگذار کنند ، به یکباره چند ده هکتار از حق مردم را به نام طرح توسعه ، به متقاضی واگذار می کنند ؟ اگر چنین موافقتی تبانی نباشد ، قطعا بی تدبیری است که نیازمند توجه و رسیدگی عاجل آن جناب است  .

۴- در مواردی از واگذاری ها ، تنها شاهد یک دیوار کشی هستیم که متاسفانه اثری از تولید و اشتغال در آن دیده نمی شود ! آیا خلاء های قانونی موجود باید مستمسکی شود تا صدها هکتار از اراضی واگذاری دولت ،  معطل باشد و همچنان در تصرف برخی سوء استفاده گرهای حرفه ای باقی بماند ؟! آیا دستگاه هایی که با این واگذاری ها موافقت می کنند نباید از بنیه مالی متقاضیان اطمینان حاصل کنند و تمهیداتی در تنظیم قراردادها بیاندیشند تا زمین خواری های قانونی این چنینی شکل نگیرد ؟ قطعا بررسی این مهم ، اراده محکم و پیگیری جدی جناب عالی را می طلبد که بحمدالله از چنین همتی برخوردارید .

۵- اساسا نحوه بررسی طرح ها چگونه است ؟ آیا با طرح هایی که مناسب با شرایط اقلیمی و یا نیازمندی های اولویت دار شهرستان ساوه است ، موافقت می شود و یا اینکه هر طرحی که ارائه شود ، بلا درنگ مورد اجابت دستگاه های مربوطه قرار می گیرد ؟

آقای فرماندار !

نکات فوق الذکر ، تنها بخشی از سئوالات و ابهاماتی است که در خصوص واگذاری های بی حساب و کتاب اراضی دولتی وجود دارد و قطعا موارد دیگری نیز ملحوظ است که جناب عالی از آن اطلاع دارید ؛ فلذا بهترین و ماندگارترین اقدام شما تشکیل کمیته ای ویژه برای رفع ضعف ها و بی تدبیری های موجود است تا برای همیشه ، باب زمین خواری های قانونی در شهرستان ساوه بسته شود . البته ما نیز به عنوان یک رسانه ، مجدّانه پیگیری می کنیم و همراه شما و دستگاه محترم قضایی خواهیم بود ؛ ان شاء الله .

قبلا از بذل توجه آن مقام محترم سپاسگزارم .

روح الله عالم زاده

مدیر مسئول پیام ساوه

۱۰ تیرماه ۱۳۹۸