سازمان اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات از ضربه به شبکه سازماندهی اغتشاشات خبر دادند.  در بیانیه مشترک این دو نهاد آمده است که تعدادی از اعضای یک شبکه سازماندهی اغتشاشات تحت هدایت خانه آزادی و موسسه خشونت پرهیزی برای دموکراسی (NID) با مدیریت یکی از عناصر سیاسی خارج‌نشین شناسایی و تحت ضربه قرار گرفتند.

خانه آزادی کجاست؟

فرانکلین دلانو روزولت (FDR) صاحب طولانی‌ترین دوره ریاست جمهوری تاریخ آمریکاست. او از سال ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۵ میلادی به مدت ۱۲ سال در کاخ سفید بود. سال ۱۹۴۵ نیز پایان دوره او نبود، بلکه عزرائیل به او مهلت نداد. وگرنه می‌توانست رکورد ۱۶ سال ریاست را نیز به ثبت برساند.

نام روزولت با بزرگترین رکود تاریخ آمریکا، جنگ جهانی و ویرانگرترین سلاح تاریخ گره خورده است. پروژه منتهن در دوران او ایجاد و ماحصل آن، ساخت بمب اتمی شد. بمبی که بزرگترین کشتار تاریخ جهان در یک ثانیه را رقم زد.


روزولت، استالین و چرچیل در جریان جنگ جهانی دوم در تهران گردهم آمدند که به کنفرانس تهران شهره شد
این واقعه بدون اطلاع محمدرضا بود و حتی شاه پهلوی را میان خود راه ندادند!

این طول ریاست از این جهت حائز اهمیت است که کرسی ریاست جمهوری در آمریکا مسلط بر تمام امور از جمله بودجه، تجارت خارجی و نهادهای نظامی-اطلاعاتی است.

مضاف بر این، اختیارات اجرایی روزولت فوق العاده بالا بود. به نحوی که نیویورک تایمز روز ۱۱ مارس ۱۹۳۳ (۲۰ اسفند ۱۳۱۱ ه.ش) در ابتدای دوران ریاست او نوشت: «روزولت قدرت دیکتاتور را بدست می‌آورد. کنگره از اعطای اختیاراتی به رئیس جمهور حمایت می‌کند که در تاریخ بی‌سابقه است.»[۱]

روزولت همسری به نام «النور» داشت. النور سال ۱۹۴۱ میلادی بنیادی تحت عنوان خانه آزادی (Freedom House) را در نیویورک تاسیس کرد. هدف گذاری این نهاد مبارزه با نازیسم و آنچه حکومت‌های توتالیتر می‌خوانند، اعلام شد. اما جنگ اولین پروژه خانه آزادی بود!


«النور روزولت» همسر سی و دومین رئیس جمهور آمریکا بنیانگذار خانه آزادی است


«النور » هسته مرکزی تنظیم اعلامیه جهانی حقوق بشر در سال ۱۹۴۸ بود
بندهای این اعلامیه ۳۰ ماده‌ای فقط در کشورهای هدف آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد!
این اعلامیه تبدیل به اساس کار سازمان ملل شد| منبع عکس: دفتر سازمان ملل در ایران

بالای ۹۰% مردم آمریکا مخالف ورود به جنگ جهانی دوم بودند.[۲] اما همسر روزولت در خانه آزادی به دنبال آماده سازی اذهان برای ورود به جنگ بود. شخص روزولت نیز با وجود اعلام بی‌طرفی، اشد مساعی آمریکا را در پشتیبانی از نیروهای متفقین به کار بست. رئیس جمهور وقت آمریکا در یک مورد، فقط ۵۰ ناوشکن به انگلیس تحویل داد.[۳]

خانه آزادی از همان ابتدای کار، ابزاری برای مشروعیت دادن به لشکرکشی‌های آمریکا بود. وزیر امورخارجه فعلی آمریکا در مراسم سالانه خانه آزادی به تاریخ می ۲۰۲۳ (اردیبهشت ۱۴۰۲) نکات مهمی از نقش خانه آزادی در ورود آمریکا به جنگ جهانی دوم به زبان آورد.

«آنتونی بلینکن» به عنوان عضو جدیدالورود این نهاد در نشست سال ۲۰۲۳ گفت که هشت دهه پیش، مردان و زنان خانه آزادی از تمام توان و نفوذ خود استفاده کردند تا رئیس جمهور روزولت را به این نقطه برسانند که به جنگ جهانی دوم ورود کند. [۴]

در همین مراسم بود که جایزه‌ سالانه خانه آزادی را به «ولادیمیر کارا مورزا» روزنامه‌نگار روسی-انگلیسی و نیز جایزه دیگری به آنچه زنان ایران خواندند، داده شد. «قجر» عضو شبکه ضد ایرانیِ «ایران‌وایر» جایزه را گرفت.

وجه مشترک این دو جایزه، اقدام علیه موازین نظامات حاکم بر دو کشور روسیه و ایران بود. روزنامه‌نگار روسی به دلیل مخالف با دولت روسیه در جنگ اوکراین، حائز دریافت این جایزه شد.

در رویه‌ای معکوس، هیچگاه منتقدان رژیم نازی اوکراین یا روزنامه نگارانِ معارضِ نظامات غربی به این جایزه دست پیدا نخواهند کرد. نمونه مشهور آن «جولیان آسانژ» است. این روزنامه نگار استرالیایی، اسناد جنایات ارتش آمریکا و ناتو در جنگ‌های پسا ۱۱ سپتامبر را فاش کرد ولی اکنون در اسارت نیروهای امنیتی انگلیس است.


«جولیان آسانژ» بنیانگذار سایت افشاگر «ویکی لیکس» است
اگر آسانژ از سوی انگلیس تحویل آمریکا شود، او به ۱۷۵ سال حبس محکوم خواهد شد
آسانژ جایی در خانه آزادی ندارد!

«تیری میسان» نویسنده فرانسوی کتاب «۱۱ سپتامبر و هزار و یک دروغ بزرگ» درباره خانه آزادی نوشته است: «وقتی آزادی تنها یک بهانه است». در مقاله «تیری میسان»  آمده است: «لئونارد ساسمن» در پایان دهه ۱۹۶۰ میلادی هدایت خانه آزادی را بر عهده گرفت. ساسمن وظیفه دفاع از مداخله آمریکا در ویتنام را بر عهده داشت.[۶]

آمریکا با لشکرکشی به ویتنام باعث کشته شدن بیش از ۴ میلیون انسان شد. این مداخله در حالی بود که نیروهای ویتنامی،  به دنبال برچیدن امپراتوری فرانسه در این کشور پس از جنگ جهانی دوم بودند. اما به نظر می‌رسد که در خانه آزادی، رهایی از استعمار فرانسه تحت عنوان آزادی‌خواهی سنجیده نمی‌شود!

«جیمز وولسی» در ابتدای دهه ۲۰۰۰ میلادی رئیس خانه آزادی بود. او رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) در دولت کلینتون بود. «وولسی» در میانه لشکرکشی آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ گفته بود که این نبرد، جنگ جهانی چهارم است که هدف از آن نابودی فاشیست‌ها در عراق و سوریه و سپس آیت‌الله‌ها در ایران است.[۵]

لشکرکشی آمریکا به عراق به بهای جان ۱/۰۰۰/۰۰۰ عراقی و نابودی تمام زیرساخت‌های این کشور تمام شد. امری که هنوز گریبانگیر این کشور است.


آخرین نقشه خانه آزادی از آزادی جهانی! | تاریخ به روزرسانی: سال ۲۰۲۲

سال ۱۹۷۳ اولین نظرسنجی سالانه خانه آزادی تحت عنوان Freedom in the World منتشر شد که اکنون به یکی از مشخصه‌های این سازمان تبدیل شده است.  نقشه کشورهای آزاد این نهاد آمریکایی حاوی نکات قابل تاملی است.

طبق معمول، کشورهای مغضوب آمریکا نظیر چین، روسیه و ایران در نقشه آمریکایی‌ها، فاقد آزادی (بنفش) ترسیم شده‌اند. اما کشورهایی نظیر پاکستان، اوکراین و تونس در زمره کشورهای دارای آزادی نسبی هستند!

پاکستان، کشور کودتاهای نظامی سریالی است. دولت قانونی اوکراین نیز سال ۲۰۱۴ طی یک کودتای غربی ساقط شد. ولادیمیر زلنسکی نیز قصد ندارد در سال ۲۰۲۴ انتخابات ریاست جمهوری برگزار کند.

«قِیس سعید» رئیس‌جمهور تونس مرداد سال ۱۴۰۱  پارلمان را منحل کرد. طبق دستور «سعید»، قانون اساسی و همچنین شورای عالی قضایی تونس نیز منحل شد. «راشد الغنوشی» رئیس سابق پارلمان نیز از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌ است. این اتفاقات در کشوری رخ می‌دهد که نقطه آغاز انقلاب‌های عربی بود.

اما خانه آزادی، این کشورها را به دلیل قرابت سیاست خارجی آنان حزب دموکرات آمریکا، در زمره سرزمین‌های دارای آزادی نسبی طبقه بندی کرده است. این نشان می‌دهد که خانه آزادی طبق میل حزب دموکرات آمریکا نقشه را ترسیم می‌کند. یکی از دلایل آن شاید این است که خاستگاه این نهاد نیز روزولت دموکرات بود.

«آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا در نشست سالانه ۲۰۲۳ خانه آزادی گفته بود که شاخص‌های این نهاد یکی از قدرتمندترین ابزارهایی است که ما در حکومت داریم!


[۱]:nytimes.com/1933/03/11/archives/roosevelt-gets-power-of-dictator-congress-backs-grant-of-authority.html

[۲]:heritage.org/global-politics/commentary/freedom-house-turns-partisan

[۳]:warfarehistorynetwork.com/trade-of-50-american-destroyers-for-british-bases-in-world-war-ii

[۴]:https://www.state.gov/secretary-antony-j-blinken-at-freedom-house-2023-annual-awards-ceremony

[۵]:edition.cnn.com/2003/US/04/03/sprj.irq.woolsey.world.war

[۶]:voltairenet.org/article30112.html#nb6