«علیرضا طهماسبی» روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: زارعان ساوه‌ای در سال زراعی جاری (اول مهرماه سال گذشته) تاکنون ۲۶ هزار هکتار از اراضی دیم و ۹ هزار هکتار اراضی آبی را زیر کشت گندم برده‌اند که هم‌اکنون برداشت این محصول آغاز شده است.

وی با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود امسال حدود ۴۴ هزار تن محصول گندم در این شهرستان تولید شود، عنوان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، انتظار است زارعان شهرستان ساوه ۳۵ هزار تن از این میزان برداشت را تحویل مراکز خرید گندم دهند.

مدیرجهاد کشاورزی ساوه یادآور شد: در سال زراعی جاری (اول مهرماه سال گذشته) تاکنون مزارع گندم این شهرستان شاهد تنش‌های خشکسالی در فصول بارندگی بود که به همین علت برداشت این محصول با حدود پنج هزار تن معادل حدود ۱۳ درصد کاهش از میزان کاشت، پیش‌بینی شده است.

وی اظهار کرد: میانگین برداشت گندم در هر هکتار از مزارع آبی شهرستان ساوه چهار تن و مزارع دیم یک و ۲ دهم تن است و تنش خشکسالی عملکرد برداشت در مزارع دیم را با حدود ۳۰ درصد کاهش به ۸۰۰ کیلوگرم رسانده است.

مدیرجهاد کشاورزی ساوه افزود: با همکاری اداره‌کل غله استان مرکزی در این شهرستان چهار مرکز خرید گندم شامل یک سیلوی مکانیزه و سه تعاون روستایی برای خرید تضمینی این محصول به مبلغ ۱۵۰ هزار ریال در ازای هر کیلوگرم آماده شده است.

شهرستان ساوه با حدود ۳۵۰ هزار نفر جمعیت دارای ۱۳۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی است که هم‌اکنون ۷۸ هزار هکتار آن شامل ۵۷ هزار هکتار زراعی و ۲۱ هزار هکتار باغ زیرکشت است و بقیه در حالت آیش قرار دارد.

سالانه در شرایط نرمال اقلیمی و بارش‌ها امکان تولید بیش از ۹۳۵ هزار تن انواع محصولات زراعی و باغی در شهرستان ساوه وجود دارد.