دکتر سیدحیدر محمدی پنجشنبه ۲۹ دیماه ۱۴۰۱ در جریان بازدید از شرکت دانش بنیان افق تولید دارو پارس در منطقه ویژه اقتصادی کاوه شهرستان ساوه در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به اجرای طرح دارویار در کشور اظهار کرد: مرحله اول اجرای طرح شامل اقلام دارویی تولید داخل و مرحله دوم نیز در خصوص داروهای وارداتی اجرایی شده است و در صورت تداوم اعتبارات لازم، این طرح برای تجهیزات پزشکی نیز عملیاتی خواهد شد.

وی در خصوص اتخاذ تدابیر لازم برای برطرف کردن کمبودهای دارویی گفت: درخصوص برخی اقلام دارویی در کل کشور کمبود وجود دارد و این کمبودها صرفا مختص شهرستان ساوه نیست. برخی کمبودها علت جهانی داشته یا مشکل در نبود مواد اولیه ساخت داروهاست، در عین حال چنانچه کمبود دارویی در هر نقطه از کشور وجود داشته باشد به محض اعلام دانشگاه یا دانشکده‌های علوم پزشکی از طریق سازمان غذا و دارو داروی مورد نیاز به شرط موجود بودن تامین خواهد شد.

رئیس سازمان غذا و دارو تصریح کرد: با توجه به ساختار دانشکده علوم پزشکی ساوه، از مدیریت غذا و دارو حمایت لازم بعمل آمده و با توجه به حجم حوزه نظارتی، ارتقای حوزه غذا و دارو انجام خواهد شد چرا که حجم قابل توجهی از شرکت‌های دارویی کشور در ساوه مستقر بوده و نیازمند تقویت و ارتقای ساختار غذا و داروی دانشکده علوم پزشکی این شهرستان هستیم.

وی افزود: تقویت ساختار دانشکده علوم پزشکی ساوه و حمایت از صنایع حوزه سلامت نظیر دارو، تجهیزات و موادغذایی و تقویت زیرساخت ها موجب پویایی و توسعه صنعت دارو و غذا در این شهرستان شده و بدیهی است که اولویت نظارت با دانشکده علوم پزشکی این شهرستان خواهد بود.

وی با اشاره به بازدید خود از این شرکت دانش بنیان گفت: شرکت دانش بنیان افق تولید دارو پارس از مجموعه‌های بزرگ تولیدکننده مکمل در کشور است و بزودی خطوط تولید داروهای متعدد در این واحد تولیدی فعال خواهد شد و با توجه به سرمایه‌گذاری قابل توجهی که صورت گرفته به یک مجموعه عظیم تولید دارو تبدیل خواهد شد.

دکتر محمدی در ادامه با بیان اینکه قیمت دارو در ایران از بسیاری کشورهای دیگر پائین تر است، افزود: در حوزه قیمت دارو آنچه مورد اهمیت است موضوع پرداخت از جیب مردم بوده که نیازمند حمایت سازمان‌های بیمه‌گر است و به هر میزان که بیمه‌ها حمایت کنند پرداخت از جیب مردم کاهش خواهد یافت.

وی با تاکید بر اینکه مردم نباید در حوزه تامین دارو احساس گرانی کنند، افزود: اگر اعتبارات در موعد مقرر اختصاص پیدا کند و سازمان‌های بیمه گر نیز مراکز درمانی و داروخانه‌ها را حمایت کنند قطعا هزینه پرداخت از جیب مردم کاهش خواهد یافت.

رییس هیات مدیره شرکت دانش بنیان افق تولید دارو پارس نیز گفت: این واحد تولید دانش بنیان در حوزه تولید انواع قرص، کپسول، شربت، قطره، محصولات استنشاقی و اسپرسی‌های تنفسی با تکنولوژی مدرن و پیشرفته، داروهای هورمونی و … فعال است که در پنج خط تولیدی و ۶ خط بسته بندی فعالیت می‌کند.

مهدی مرادی افزود: ظرفیت عملی خطوط تولید شامل ظرفیت عملی ساشه سالانه سه میلیون عدد، شربت و قطره ۱۲ میلیون عدد، خط کپسول ۴۰۰ میلیون عدد و خط قرص ۵۲۰ میلیون عدد است.

وی اظهار کرد: شرکت افق تولید دارو پارس مجهز به به‌روزترین و معتبرترین ماشین آلات و تجهیزات اروپایی با رعایت اصول GMP اروپا است و یکی از اهداف این شرکت تولید محصولات تحت لیسانس است.

مرادی در ادامه گفت: برنامه توسعه محصولات دارویی در گروه‌های درمانی مختلف بیش از ۱۲۰ محصول ضددرد، اورولوژی، آلزایمر، گوارشی، آلرژی، قلبی و عروقی، تنفسی است.

وی با اشاره به مزیت های ویژه افق تولید دارو پارس گفت: تنوع بی نظیر برندها و تولید بیش از ۲۰۰ محصول مکمل، کیفیت بالا با تامین مواد اولیه از اروپا و آمریکا، قیمت فروش مناسب و جذاب محصولات، تولید با بهترین GMP و استاندارد روز دنیا، سرمایه‌گذاری ویژه در حوزه بازاریابی و تبلیغات از مزیت های این واحد تولیدی دانش بنیان است. فروش سالانه بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان و ماهانه ۱۰۰ میلیارد تومان برای این شرکت هدفگذاری شده است.

گفتنی است در جریان بازدید معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو از این واحد تولیدی دارویی، معاون استاندار و فرماندار ساوه، معاون سیاسی امنیتی و مسئولان دانشکده علوم پزشکی این شهرستان حضور داشتند.