محمدحسن افشاری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: اخیرا خبری از سوی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ساوه با این عنوان که “برآمدگی و ترک کف ابتدای بازار تاریخی این شهر ناشی از احداث مجتمع تجاری شهرداری ساوه است” منتشر شده است، اما این در حالی است که این موضوع هیچ گونه ارتباطی به احداث مجتمع تجاری شهرداری ندارد.

وی با تاکید بر اینکه ادعای مطرح شده مبنی بر اینکه برآمدگی و ترک کف ابتدای بازار تاریخی این شهر بر اثر احداث مجتمع تجاری شهرداری ساوه بوجود آمده، کذب و غیرکارشناسی است، اظهار کرد: اولا فاصله مجتمع تجاری شهرداری ساوه، از محل مطرح شده در بازار بیش از هشت متر است و بناهای مجاور، آسیبی از احداث این پروژه ندیده‌اند و ثانیا سازه این پروژه مهندسی با رعایت اصول فنی بوده است.

معاون عمرانی شهرداری ساوه گفت: در بین فاصله هشت متری پروژه مجتمع شهرداری ساوه تا بازار هیچ اتفاقی نیفتاده و آسیبی در این فاصله نسبتا طولانی وارد نشده است، چگونه است که در این فاصله، برآمدگی یا ترکی صورت نگرفته، اما پس از هشت متر خسارت وارد شده است.

وی با تاکید بر اینکه تمامی اصول فنی در اجرای این پروژه رعایت شده است، گفت: فوندانسیون اجرا شده در پروژه مجتمع شهرداری ساوه به صورت نواری است و به لحاظ اصول فنی هیچ علائمی مبنی بر نشست سازه دیده نمی‌شود. بدیهی است در صورتی که پروژه مجتمع شهرداری نشست پیدا کند موجب ترک یا برآمدی کف بازار می‌شود در حالیکه هیچ ترک، نشست یا مشکل فنی در این پروژه دیده نمی‌شود.

افشاری گفت: زمانی یک پروژه عمرانی به ابنیه یا سایر پروژه‌های عمرانی خسارت وارد می‌کند که خود پروژه به لحاظ فنی آسیب دیده باشد. ادعای مطرح شده این است که فشار وارد شده متاثر از احداث پروژه مجتمع شهرداری موجب بروز خسارت به کف بازار شده است، در حالیکه فشار وارده در مرحله اول موجب نشست پروژه شده و با پائین آمدن منجر به ایجاد ترک و برآمدگی در نقاط مجاور خواهد شد.

وی تصریح کرد: همچنین قبل از اجرای این پروژه، مجوزهای لازم از میراث فرهنگی اخذ شده است و ادعای مطرح شده در این خصوص کاملا کذب و غیرکارشناسی است و ارتباطی به پروژه شهرداری ندارد.

این مقام مسئول در شهرداری ساوه با بیان اینکه بخشی از پایه ورودی بازار تخریب شده که این موضوع نیاز به بررسی‌های کارشناسی دارد، افزود: تراشیده شدن ستون های قدیمی بازار و دستکاری در سازه خشتی ستون موجب شده که سطح ستون کاهش یابد و بر اثر فشار، شاهد برآمدگی در کف بازار هستیم که نیازمند بررسی بیشتر است.

وی خواستار بررسی دقیق موضوع ترک و برآمدگی کف بازار ساوه از سوی کارشناسان رسمی دادگستری در حوزه میراث فرهنگی و عمرانی شد و افزود: هرگونه ادعایی باید با حضور کارشناسان رسمی بررسی شود اما در بررسی اولیه به نظر می رسد تغییرات صورت گرفته و تراشه انجام شده در ستون بازار این مشکل را بوجود آورده است یا احتمال دارد شکستگی لوله آب یا فاضلاب موجب بروز این آسیب شده باشد که البته نیاز به بررسی دقیق کارشناسانه دارد.

گفتنی است، چندی پیش رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ساوه در گفت و گو با ایسنا اظهار کرده بود که برآمدگی و ترک کف ابتدای بازار تاریخی این شهر ناشی از احداث مجتمع تجاری شهرداری ساوه است و احداث ساختمان تجاری شهرداری ساوه در مجاورت ابتدای بازار این شهر(گاراژ قدیم قم) فشار وزنی را به بنای تاریخی بازار وارد کرده است.

رضا ایاز در این گفت و گو گفته بود: به محض دریافت گزارش در این رابطه به اتفاق کارشناسان میراث فرهنگی و شهرداری ساوه از محل آسیب واقع در شروع ابتدای تاق‌ها و  پایه ستون‌های سنتی ابتدای بازار از سمت خیابان امام بازدید بعمل آمد و مشاهده شد به علت فشار وزنی ناشی از احداث مجتمع تجاری شهرداری در بخش شرقی ابتدای بازار، زمین زیر ساخت و پی مغازه‌ها و پایه ستون‌ها در این بخش به سمت غرب حرکت کرده و در نتیجه باعث ایجاد ترک در جرزهای باربر و دیوار و ستون ها و برآمدگی و ترک در کف بازار در قسمت جنب پایه ستون‌ها شده است.

مجموعه تاریخی بازار ساوه مربوط به دوره صفوی است، امتداد این بنا از شمال به خیابان امام خمینی(ره) و از جنوب در میدان انقلاب واقع شده است. این اثر در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۷۸ با شماره ثبت ۲۵۲۶ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این بازار حدود ۶۰۰ متر طول دارد و در آن انواع حجره‌ها با انواع شغل‌ها مشغول به کسب و کار هستند. بازار تاریخی ساوه دارای چند دالان، مسجد، چهارسو و تیمچه است و در انتهای جنوبی بازار و در میدان انقلاب، مسجدی به چشم می‌خورد به نام مسجد انقلاب که بسیار بزرگ و دیدنی است.