«پوریا حسن پور» روز شنبه به ایرنا، گفت: بر اساس اعلام کارشناسان جنگل و مرتع کشور ارزش هر هکتار از عرصه‌های طبیعی و مراتع به طور میانگین (طبق محاسبه ارزش مراتع عالی و فقیر) هفت میلیون ریال است و با برآوردهایی که در ساوه انجام شده، حجم خسارت آتش سوزی‌ها به عرصه‌های طبیعی این شهرستان ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال است.
وی ادامه داد: جبران خسارت‌های مراتع بلندمدت است و تا زمانی که طبیعت و سطوح آسیب دیده، خود را بازیابی کند زمان قابل توجهی مخصوصاً برای رویش مجدد گیاهان لازم است.
حسن پور گفت: وقتی پوشش گیاهی مراتع به دلیل آتش سوزی از بین برود، نخستین اثر آن در فرسایش خاک است و باد هم بافت نرم خاک را جابجا کرده و سبب وقوع پدیده‌ای مانند ریزگرد می‌شود.
وی اظهار داشت: اداره منابع طبیعی ساوه برای کنترل پیامدهای آتش سوزی و فرسایش خاک اقداماتی چون اجرای طرح‌های آبخیزداری، فعالیت‌های بیولوژیکی و بیابان زدایی در مناطقی چون بیوران یا طراز ناهید را عملیاتی کرده تا دست کم بخشی از خسارتها جبران شود.
وی گفت: روز جاری در روستای «استیجک» از توابع بخش نوبران و در هفته قبل نیز در روستاهای کهک و قشلاق آتش سوزی در باغات و مزارع روی داد که در مواردی زبانه‌های آتش به اراضی ملی سرایت کرد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ساوه گفت: بهترین راهکار برای کاهش وقوع حوادث آتش سوزی در مراتع و عرصه‌های طبیعی، فرهنگ‌سازی در جامعه است.

حسن پور از شهروندان خواست در صورت مشاهده آتش سوزی در مراتع این شهرستان مراتب را به شماره تلفن ۱۵۰۴ یگان حفاظت اطلاع دهند.

شهرستان ساوه دارای ۳۵۰ هزار هکتار عرصه‌های مرتعی است.