فرهاد هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کاوه اظهار کرد: سومین دستگاه سنجش آلودگی هوا با امکان پایش آلودگی هوای ایستگاهی برای اندازه‌گیری آلاینده‌های هوا از جمله ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرومتر، ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرومتر، گازهای آلاینده ازن، کربن منواکسید، نیتروژن دی‌اکسید و گوگرد دی‌اکسید در شهر صنعتی کاوه آغاز به کار کرد.

وی با اشاره به اینکه دستگاه مذکور دارای قابلیت ارسال اطلاعات اندازه‌گیری شده از محل نصب به‌وسیله سیستم GPRS، به فضای اینترنت را دارد، بیان کرد: به‌وسیله یک مرورگر وب می‌توان به داده‌های اندازه‌گیری شده به صورت گرافیکی و به طور کامل دسترسی پیدا کرد.

مدیرعامل شرکت شهر صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی کاوه با بیان اینکه ایستگاه سنجش آلایندگی هوا، قابلیت تشخیص ذرات معلق در جو و همچنین گازهای گوگردی و مونوکسید کربن را دارد، تصریح کرد: این دستگاه و تجهیزات آن با کمک شرکت‌های دانش بنیان ایرانی ساخته شده است.

هاشمی خاطرنشان ساخت: شرکت شهر صنعتی کاوه به منظور مدیریت، تحلیل و بررسی آلاینده‌های زیست‌محیطی برای رعایت کامل الزامات ISO ۱۴۰۰۱ و طرح خود اظهاری در پایش موضوع ماده ۱۹۲ بند ب برنامه پنجم توسعه اقدام به نمونه‌برداری و آنالیز پساب و اندازه‌گیری پارامترهای مربوط به لجن تصفیه‌خانه توسط آزمایشگاه معتمد سازمان محیط‌زیست انجام و در قالب خوداظهاری هر سه ماه یک بار کرده است.

وی در خصوص پایش آب شرب در شهر صنعتی کاوه افزود: این مهم نیز توسط آزمایشگاه معتمد سازمان محیط‌زیست در قالب خوداظهاری هر سه ماه یک بار (سالی دومرتبه) آزمایش انجام می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت شهر صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی کاوه افزود: این شرکت در راستای اجرای ماده ۱۸ قانون حفاظت از خاک، اقدام به پایش خاک به صورت فصلی (سه ماه یک‌بار) توسط آزمایشگاه‌های معتمد بر اساس الزامات سازمان محیط‌زیست انجام و نتیجه در قالب خوداظهاری اعلام می‌کند.

هاشمی اظهار کرد: این شرکت در حال تنظیم قرارداد با یکی از آزمایشگاه‌های معتمد سازمان محیط‌زیست جهت پایش آب‌های زیرزمینی از چاه نمونه‌برداری و چاه شاهد بر اساس پروتکل ابلاغی پایش آب‌های زیرزمینی آن سازمان است تا این مهم نیز به‌صورت هر سه ماه یک‌بار انجام و نتیجه در قالب خود اظهاری ارائه شود.

وی گفت: شرکت شهر صنعتی کاوه و منطقه ویژه با رعایت کلیه الزامات زیست‌محیطی به عنوان یک شرکت خدماتی سرآمد در سطح کشور و به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شهرهای صنعتی، متعهد است فعالیت‌های خود را به طور مداوم بهبود دهد و علاوه بر آن، این شرکت متعهد اسـت، جهت بهبود اقدامات مرتبط با پایداری خود، بر برنامه‌ریزی و مطالعه دقیق اثرات زیست‌محیطی، اجتماعی و اقتصادی اهتمام ورزیده و توسعه این‌گونه برنامه‌ها را به صورت هدفمند در دستور کار خود قـرار دهد.

مدیرعامل شرکت شهر صنعتی کاوه گفت: منطقه ویژه اقتصادی کاوه فعالیتش را در سال ۱۳۹۳ برای ایفای نقشی مؤثرتر در چرخه اقتصاد و تولید کشور آغاز کرد و با برنامه‌های توسعه و تأمین زیرساخت‌های مورد نیاز و پشتیبانی بهینه و رعایت شفافیت و قانون‌مداری، پذیرای سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و برندهای مطرح تولیدی کشور و منطقه شده است و می‌کوشد تا با بهبود فرآیندها و ارتقای وضع موجود و توجه ویژه به محیط‌زیست، توسعه پایدار شهر و منطقه را دنبال کند.

هاشمی در ادامه با اشاره به دهکده لجستیک کاوه و تجهیزات و امکانات زیرساختی موجود در شهر صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی کاوه، بیان کرد: شرکت شهر صنعتی علاوه بر توجه به حوزه صنعت، نگاه و تعاملی ویژه با دیگر بخش‌های شهرستان دارد؛ برای مثال هم‌اینک با احداث انبارها و طرح احداث سردخانه ۱۵ هزار تنی در مقیاس کشوری در مجموعه شهر صنعتی، زمینه نگهداری و صادرات بهینه محصولات کشاورزی ساوه را هم فراهم کرده است.

وی مجموع مساحت شهر صنعتی کاوه را ۲۵۰۰ هکتار دانست و گفت: هم‌اکنون مساحت فضای سبز ۹۸ هکتار است که در سال گذشته ۱۷۰۰ اصله نهال کاشته و امسال نیز ۳ هزار اصله نهال کاشته خواهد شد.

مدیرعامل شرکت شهر صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی کاوه با اشاره به اینکه ۱۰ هزار مترمربع توسعه فضای سبز در ۳ ماهه نخست سال جاری صورت گرفته است، گفت: آبیاری این میزان فضای سبز به‌صورت آبیاری قطرهای، آبیاری با انشعاب، آبیاری با تانکر و آبیاری با پساب بوده است.

هاشمی افزود: آبیاری با پساب در مزرعه گلستان (۲۰ هکتار)، پارک جنگلی (۳۰ هکتار) و جنگل ماشین‌آلات (۱ هکتار) بوده است.