ایسنا مرکزی – شهردار ساوه در جلسه بررسی ابعاد ساخت و سازهای غیر مجاز در شهر ساوه با اشاره به اینکه چهار دلیل باعث شکل‌گیری ساخت‌وساز غیر مجاز شده است، اظهار کرد: نیاز شهر ساوه به مسکن، اقدام وسیع مالکین باغات برای تفکیک اراضی باغات و مشاورین املاک برای فروش اراضی به مردم، تحریک سودجویان در فضای انتخابات، خلاء نیروی انسانی در واحد اجراییات شهرداری، مجموعه دلایل ترغیب مردم برای ساخت و ساز غیرمجاز است.

سیدمهدی حسینی با اشاره به اینکه طرح اقدام ملی مسکن برای خانه دار شدن مردم طرح خوبی است، گفت: این طرح شامل دهک های پائین جامعه نمی‌شود چرا که کف جامعه افرادی هستند که معیشت آنان به صورت روزمره‌گی است و توان تامین آورده اولیه برای خانه دار شدن ظرف دو یا سه سال آینده را ندارند.

وی با اشاره به ساخت و ساز غیرمجاز افزون بر ۷۰۰ موردی در شهر ساوه گفت: این ساخت و سازها شامل تصرف عدوانی، تصرف اراضی ملی، دیوار کشی است و ساخت اصطلاحا “آلونک” در این شهر صورت گرفت که با هماهنگی شورای تامین توقف در ساخت‌وسازها از سوی اجرائیات انجام شد.

شهردار ساوه در ادامه، خواستار برخورد قانونی با مالکینی که اقدام به تفکیک اراضی و باغات کرده و مشاورین املاکی که اقدام به فروش می‌کنند شد و گفت: براساس تبصره ذیل ماده ۶ قانون حفظ و گسترش فضای سبز هر کس عالما و عامدا و بر خلاف مقررات این قانون مرتکب قطع درختن شده یا موجبات از بین رفتن درختان مشمول این قانون را فراهم سازد در صورتی که قطع درخت از طرف مالکین به نحوی باشد که باغی را از بین ببرد و از زمین آن به صورت تفکیک و خانه‌سازی استفاده‌کند همه زمین به نفع شهرداری ضبط می‌شود و به مصرف خدمات عمومی شهر و محرومین می‌رسد.

وی تصریح کرد: اگر این قانون در شهر به درستی انجام شود هزینه مالکین به شدت بالا رفته و در رفتار خود تجدید نظر خواهند کرد و به خود اجازه نخواهند داد که باغات را تفکیک کنند و از طریق مشاورین املاک به مردم فروخته شود.

شهردار ساوه تاکید کرد: مشاورین املاک نیز موظف به انجام معاملات قانونی هستند، اما متاسفانه بعضا اقدام به فروش اراضی ملی می‌کنند و با عقد معامله برای افرادی که از قوانین مطلع نیستند آنها را فریب می‌دهند.

وی افزود: شهر اگر تبدیل به کانون ساخت و سازهای غیرمجاز شود ظرف چند سال آینده حاشیه بر متن غلبه پیدا کرده و آسیب‌های اجتماعی تشدید خواهد شد که باید برای جلوگیری از آن براساس قانون چاره اندیشی کرد.