به گزارش ایرنا، ساوه با اینکه دارای ۲ اقلیم گرم و خشک در حوزه مرکز و شرق و معتدل در غرب است اما کشاورزی و ظرفیت تولید گندمش آنقدر ظرفیت دارد که حتی فراتر از نیاز ساکنان این شهرستان ۳۰۰ هزار نفری به آرد را در سال تولید کند.

امسال با وجود خشکسالی و نبود بارش های موثر بسیاری از گندمزارهای دیم شهرستان ساوه و حتی زرندیه از بین رفتند و خوراک دام شدند ولی مزارع آبی در همین شرایط جبران مافات کردند و پیش بینی می شود امسال میزان خرید گندم از کشاورزان در این شهرستان از مرز ۳۷ هزار تن هم فراتر برود.

در ساوه یک کارخانه آرد فعال است و ظرفیت سیلوهای ذخیره گندم هم با احتساب بخش های دولتی و خصوصی حدود ۱۲۰ هزار تن است که هنوز هم گندم خریداری شده سال زراعی گذشته در آن موجود است و امسال هم از ابتدای فصل برداشت محصول تاکنون حدود ۲۲ هزار تن محصول خرید شده است که بابت تامین آرد و فعالیت نانوایی ها جای نگرانی باقی نمی گذارد.

صاحبان نانوایی ها از مشکلات می گویند 

اما بررسی اینکه چرا برخی نانوائی های سطح شهر ساوه برای ساعاتی و گاه روزهایی در هفته دست از کار می کشند و پخت ندارند نیاز به این دارد که با صاحبان این واحدها هم صبحت شود و در همین راستا صاحب یک نانوایی به ایرنا، گفت: مشکل اصلی ما نه در تامین آرد بلکه مربوط به افزایش دستمزد کارگر و شاطر است.

به گفته این فرد که خود را «محمدی» معرفی کرد، کارگران و شاطران ماهر برای فعالیت با مبالغ قانون کار رغبتی برای فعالیت ندارند و مدعی هستند که حقوق پرداختی حدود سه تا چهار میلیون تومان در ماه کفاف مخارج آنها را نمی دهد.

در یکی از شهرک های ساوه نیز صاحب نانوایی سنگک ماشینی با کمک همسرش فعالیت می کند و دلیل این مساله را نبود کارگر و افزایش حقوق آنها می داند که در نهایت به سود و صرفه نانوایی ها نیست.

وی که از ذکر نامش خودداری کرد،  گفت: علاوه بر هزینه های جاری مانند آب، برق و گاز باید حداقل ماهانه پنج تا ۶ میلیون تومان به شاطر خبره نانوایی پرداخت شود تا آنها راضی به فعالیت باشند ولی این میزان پرداختی در بضاعت ما نیست و به همین دلیل ناگزیرم با کمک همسرم نانوایی را مدیریت کنم.

به گفته او، اغلب نانوایی های شهر با این مشکل مواجه هستند و ماهانه گاه تا چند نفر را بکار می گیرند اما بعد از چند روز فعالیت و به دلیل سختی کار و حقوق پایین، از ادامه فعالیت صرفنظر می کنند.

حیدری از دیگر مالکان نانوایی در ساوه نیز به افزایش سرسام آور اجاره مکان برای فعالیت این واحدها اشاره کرد و گفت: بابت اجاره فضایی که اکنون در آن استقرار داریم، ماهانه باید حدود چهار میلیون تومان بپردازیم که اگر این هزینه را در کنار حقوق شاطر و خدمات دیگر محاسبه کنیم واقعا سود چندانی نصیب ما نمی شود و از مسئولان انتظار داریم فکری به حال این موضوع کنند.

آرد و گندم در ساوه به اندازه کافی وجود دارد

رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان ساوه نیز در این رابطه به ایرنا، گفت: کارخانه آرد پوسان ساوه به طور منظم فعالیت و نیاز نانوائی های این شهرستان و حتی زرندیه را هم تامین می کند.

«حسن شریفی» افزود: با وجود خشکسالی و از بین رفتن بخش اعظم مزارع گندم دیم، اما در همین شرایط هم تاکنون ۲۲ هزار تن گندم به شیوه خرید تضمینی از کشاورزان ساوجی خریداری شده است و انتظار داریم تا مرز حدود ۴۰ هزار تن نیز افزایش یابد.

به گفته او، تامین گندم و آرد به عنوان رسالت جهاد کشاورزی برای رساندن نان به سفره های مردم در این شهرستان به صورت مناسبی انجام می شود و مشکلی از باب کمبود آرد وجود ندارد.

رئیس اداره جهاد کشاورزی ساوه نیاز این شهرستان و زرندیه با احتساب شهرهای توبران، غرق آباد و بخش های این شهرستان ها را به گندم در سال حدود ۳۶ هزار تن عنوان کرد و گفت: حتی با وجود خشکسالی و کاهش تولید محصول، پیش بینی ما این است که تولید گندم آبی بتواند فراتر از نیازهای مذکور در ۲ شهرستان باشد.

وی گفت: هم اکنون حدود ۲۷ هزار تن گندم در سیلوهای شهرستان که مجموعا ۱۲۰ هزار تن ظرفیت دارند، از پارسال ذخیره داریم و خریدهای امسال را هم باید به این حجم اضافه کرد و از نظر تامین گندم و آرد هیچ مشکلی در شهرستان ساوه وجود ندارد.

شهرستان ساوه دارای ۱۳۵ هزار هکتار اراضی زراعی و سطوح باغی است.