به گزارش ایرنا، «مسعود تجریشی» روز سه‌شنبه در پایان سفر یک روزه به شهرستان ساوه و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: هدف از این سفر بازدید و افتتاح پروژه‌های محیط زیستی ساوه است و معتقدیم که پیشرفت و توسعه کشور نیاز به صنعت فعال در حوزه محیط زیست دارد و این مهم باید در اولویت قرار گیرد.

وی ادامه داد: مرکزی یکی از استان‌های صنعتی کشور است که اقدامات خوبی در حوزه پایش آلاینده‌های صنعتی آن به سرانجام رسیده است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: گام‌های موثری در زمینه پایش هوا و پساب صنعتی در استان مرکزی برداشته شده است اما مشکل جدی در حوزه پساب کشور این مهم است که بسیاری از شهرک‌های صنعتی بدون احداث تصفیه خانه شروع به فعالیت کردند که از طریق استفاده از پساب صنعتی در کشاورزی آلودگی به جامعه برمی‌گردد.

تجریشی گفت: واحد تولیدی طبیعت تصفیه خانه‌ای با ۲ برابر ظرفیت افتتاح کرد که نشان دهنده آینده نگری این مجموعه است و این کارخانه به صورت هلدینگ پیشران در حوزه پسماند، انرژی و تولید با کیفیت محصول فعالیت می‌کند.

وی تصریح کرد: صندوق ملی محیط زیست کمک به صنایع را باید در اولویت داشته باشد تا کشور صنعتی با ارزش اقتصادی بالا و محیط زیستی مطلوب ایجاد شود و این مهم نیازمند مشارکت همگانی است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سامانه‌ای جامع طراحی شد که مردم از میزان تولید پسماند و پساب واحدهای صنعتی مطلع شوند و صدور ابلاغیه‌های رسمی این سامانه امسال در دستور کار است.

تجریشی گفت: در حال حاضر پسماندی در کشور بدون هماهنگی نمی‌تواند جابجا شود و در این مورد شفاف سازی شده است در حالی که ۸۵ درصد آلایندگی صنایع، پساب است.

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در تصفیه خانه‌ باید در اولویت قرار گیرد، گفت: در حال حاضر ۱۲ شهرک از صندوق ملی در حال اخذ تسهیلات برای احداث تصفیه خانه هستند.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست، ۱۵ درصد آلایندگی صنایع را در هوا دانست و عنوان کرد: ۸۵ درصد آلایندگی هوا مربوط به گازهای ناکس است که ایجاد ایستگاه‌های سنجش آلایندگی باید در دستور کار باشد.